Przydatne aplikacje
Bezpieczeństwo na Co Dzień i w Sytuacjach Kryzysowych
W dzisiejszych czasach smartfony to nie tylko narzędzie do komunikacji, ale także ważne wsparcie w codziennym życiu i sytuacjach kryzysowych. Poniżej przedstawiamy listę przydatnych aplikacji zarówno dla ratowników, jak i osób prywatnych, które mogą pomóc w nagłych zdarzeniach, poszukiwaniach czy zwiększeniu świadomości w zakresie bezpieczeństwa.

mBDL
Aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne BDL, takie jak: mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, mapa łowiecka, zagospodarowania turystycznego oraz zagrożenia pożarowego i czasowych zakazów wstępu do lasów. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia predefiniowanych podkładów rastrowych, np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS. Adresy najpopularniejszych serwisów, np. dane o charakterze katastralnym, ortofotomapa czy serwis GDOŚ, są zapisane w aplikacji na stałe, co ułatwia ich wykorzystanie. Inne, dowolne serwisy WMS można podłączyć wpisując konkretny adres URL, który jest następnie zapamiętywany w aplikacji.

RSO – Regionalny System Ostrzegania
RSO – Regionalny System Ostrzegania (RSO) to bezpłatna aplikacja mobilna powstała przy współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Telewizją Polską S.A. Aplikacja ta jest elementem szerszej usługi informowania społeczeństwa o zagrożeniach na terenie Polski za pośrednictwem różnych kanałów informacyjnych: strony internetowe wojewodów, paski informacyjne i telegazeta w telewizorach odbierających sygnał naziemny DVB oraz internetowa telewizja hybrydowa hbbtv.
Poprzez RSO Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego (WCZK) podległe wojewodom przekazują użytkownikom aplikacji mobilnej komunikaty o zagrożeniach różnych typów.
W zależności od ich ważności dzielą się one na:
• Powiadomienia – mają charakter informacyjny,
• Ostrzeżenia – oznaczają ewentualne zagrożenie, znaczące lokalne problemy, a także dotyczą ostrzeżeń wydawanych przez IMGW. Treści takie ukażą się na paskach odbiorników telewizyjnych odbierających sygnał DVB w telewizji regionalnej TVP.

StrażakOSM
Aplikacja mobilna StrażakOSM to narzędzie niezbędne w pozyskiwaniu specjalnych danych dla projektu OpenStreetMap. Dzięki aplikacji można w prosty i intuicyjny sposób zbierać informacje o położeniu geograficznym hydrantów z podziałem na ich rodzaje i typy oraz słupków kilometrowych dróg krajowych, wojewódzkich, ekspresowych i autostrad.
Zebrane dane przesyłane są do serwera AbakusOSM, gdzie po weryfikacji i moderacji zostają dodane do bazy danych projektu OpenStreetMap. Aplikacja udostępnia także panel mapy, na którym dzięki aktualnemu widokowi pozycji własnej oraz mapy okolicy można weryfikować istniejące w bazie dane hydrantów i słupków kilometrowych.
Do prawidłowego działania wymagany jest sprawny odbiornik GPS.

what3words
what3words to prosty sposób określania lokalizacji. Każdemu kwadratowi 3x3 m na świecie przypisano unikalny zestaw 3 słów - adres trzywyrazowy. Za jego pomocą możesz znajdować i udostępniać lokalizacje oraz sprawnie się między nimi poruszać.
Korzystaj z what3words, aby:
- pomagać się odnaleźć służbom ratunkowym
- wyznaczać dokładne miejsce spotkania
- wzywać pomoc drogową
- łatwo dostać się w dowolne miejsce
- zapisywać miejsca, które chcesz zapamiętać, np. punkt widokowy, wodospad czy miejsce oświadczyn
- rejestrować kluczowe punkty, składając zeznania czy wyznaczając miejsce dostawy w budynku
- pomagać innym trafić do firmy czy Airbnb
- kierować do wejść przystosowanych dla osób niepełnosprawnych